חיפוש

טיפול בקמטים באמצעות בוטולינום

הזרקת בוטולינום טוקסין הינה אחת השיטות היותר שכיחות ומקובלות כיום לצורך יישור והחלקת קמטי הבעה בחלק העליון של הפנים. הזריקת מכילה חומר בשם בוטוליניום טוקסין A שהינו רעלן אשר מונע את ההתכווצות של הסיבים של השריר במקום אליו הוא מוזרק. על ידי כך הוא משתק את הפעילות של אותו השריר וגורם להחלקה של העור באזור.לינום

לאחר שהחומר מוזרק לפנים, הגוף מתחיל במלאכת פירוק שלו האורכת מספר חודשים ולכן האפקט שנוצר מהזרקת בוטולינום טוקסין יעיל למשך כחצי שנה לאחר ההזרקה. שימוש בהזרק בוטולינום טוקסין הוריד באופן משמעותי את מספר ניתוחי הרמת הפנים והרמת המצח.

ההליך מאוד מקובל ושכיח בתחום הניתוחים הפלסטיים שכן מדובר בהליך מהיר ויעיל אשר ההחלמה ממנו מהירה, התוצאות הן יחסית מיידיות וכן יש מעט מאוד תופעות לוואי והסיכוי לסיבוכים ולסיכונים במהלך ההזרקה או לאחריה הוא נמוך ביותר.

למי מתאימה הטיפול?

הטיפול שמתאים לכל גבר או אישה אשר יש להם קמטי הבעה בפניהם והם מעוניינים להיפטר מהם. לרוב לא מקובל לבצע הזרקת בוטולינום טוקסין מתחת לגיל שלושים שכן אותם קמטים מתחילים להיווצר ולהתקבע רק בשנים אלו.

נתונים עכשוויים מראים שהזרקה של הרעלן לא רק מחליקה את הקמטים הקיימים אלא גם עוזרת במניעה של היווצרות קמטים עתידיים במידה ומתמידים בטיפול באופן קבוע.

כיצד מבוצעת ההזרקה

לפני ביצוע הזרקת בוטולינום טוקסין ייפגש הרופא עם המטופל המיועד לעבור את ההזרקה ויבדוק את פניו מבחינת מבנה, סימטריה וכן עומק ומיקום הקמטים.

הקמטים הכי שכיחים להחלקה ועיצוב על ידי טיפול בהזרקת בוטולינום טוקסין הם:

  • קמטי הבעה במצח שנגרמים על ידי פעילות של שריר המצח
  • קמטי זעף המופיעים בין הגבות
  • קמטי צחוק שנגרמים על ידי שריר העין

בהזרקה ניתן לטפל ביעילות בקמטי הבעה אלה ובנוסף גם להרים את הגבות ולמתוח את הצוואר ולמלא ולעבות את השפתיים.

את הזרקת החומר מבצעים במרפאה אצל רופא מומחה אשר מזריק כמות קטנה במיוחד למספר נקודות בפנים בהתאם למיקומם של הקמטים שרוצים להעלים.

לאחר הטיפול תישארנה נקודות אדומות על הפנים היכולות לגרום לגירוי מקומי ותחושת עקצוץ שחולפת.

על המטופל לנוח מספר דקות לאחר הטיפול ואין לעסות את הפנים או לגעת בהם באינטנסיביות או לבצע כל פעילות גופנית מאומצת אחרת למשך היום לאחר ביצוע ההזרקה.

המנוחה לאחר הזרקתו מאפשרת לחומר לפעול ולאפקט של ההזרקה להתקבע.

מהם הסיכונים הכרוכים בהזרקת בוטולינום טוקסין

הטיפול יעיל ופשוט יחסית לניתוחים קוסמטיים אחרים עם מעט תופעות לוואי וסיכויים נמוכים מאוד לסיבוכים במהלך או לאחר הפעולה. עם זאת יש לקחת בחשבון את הסיבוכים האפשריים עקב הזרקתו והם:

  1. הופעת דימום באופן מוגבר- סיכון זה קיים בסיכוי גבוה יותר אצל מטופלים הנוטלים תרופות מדללות דם, אספירין, או תוספי מזון ותרופות הומיאופתיות למיניהן. לכן יש להפסיק ליטול תרופות אלה כשבועיים לפני ביצוע ההזרקה.
  2. הופעת פצעי חום  והרפס בעקבות הזרקה- מטופלים הסובלים מהרפס יעברו טיפול מונע במשך שלושה ימים לפני הטיפול ושלושה ימים אחרי הטיפול.
  3. היחלשות של שרירי הפנים-מטופלים הסובלים משרירי פנים חלשים נמצאים בקבוצת סיכון לסבול מהיחלשות של שרירי הפנים במהלך ולאחר טיפול בהזרקה.
  4. תגובה אלרגית של עור הפנים לחומרי האלחוש בהם משתמשים לצורך הרדמת האזור לפני ההזרקה או תגובה אלרגית לחומר הבוטולינום עצמו.

תופעות הלוואי האפשריות וההתאוששות

ישנן מספר תופעות לוואי אשר לרוב חולפות מספר שעות או ימים לאחר ביצוע ההזרקה ולכן מומלץ לנוח ביום בו מבצעים את ההזרקה. תופעות הלוואי האפשריות לאחר הזרקתו הן:

  • הופעת שטפי דם
  • אדמומיות ונפיחות מקומית באזורי ההזרקה
  • גירוי ותחושת גרד ועקצוצים בעור

מכיוון שהזרקת הרעלן והחומר הפעיל בה פועלים על הסיבים של השריר את התוצאה הסופית יהיה ניתן לראות רק מספר ימים לאחר ההזרקה עצמה.

ייתכן מצב בו התוצאות תהיינה מהירות יותר בחלקים אחדים של הפנים מאשר באחרים. במידה והתוצאות אינן לשביעות רצונו של המטופל ניתן לבצע הזרקה חוזרת באותם אזורים עד להגעה לתוצאה הרצויה.