חיפוש

ניתוחים להסרת עודפי עור לאחר ירידה במשקל

בעקבות מגיפת ההשמנה העולמית רבים מבצעים בנוסף לדיאטות ניתוחים בריאטרים שונים לשאיבת שומן והורדה משמעותית במשקל עם תוצאות שדיאטות ופעילות גופנית לא יכולות לספק. התוצאות הן אמנם ירידה מהירה וגדולה במשקל בבת אחת אך אנשים שעוברים ניתוחים אלה סובלים ממצב של עודפי עור בעיקר באזורי הבטן התחתונה, החזה, הירכיים והזרועות ואף בצוואר וסביב הפנים

הסיבה העיקרית לכך היא שהניתוחים המטפלים בהשמנה אמנם גורמים לירידה של הנפח ברקמות השומן אך גורמים במקביל להתכווצות של העור ולכן לאחר הניתוח נותר אותו אדם עם עודפי עור שמקשים על פעילות, מפריעים במראה החיצוני ואף יכולים להיות מסוכנים מבחינה בריאותית.

בשנים האחרונות נוצר בתחום הכירורגיה הפלסטית ענף מיוחד המציע ניתוחים להסרת עודפי עור לאחר ירידה מסיבית במשקל לטפל באותם מטופלים שירדו במשקל אך סובלים מעודפי עור באזורים המועדים מדובר בניתוחים יחסית חדשים בתחום ולכן יש צורך לבצע אותם אצל רופא מומחה בתחום ורק מספר קטן יחסית של מנתחים בתחום הכירורגיה הפלסטית מציעים היום ניתוחים להסרת עודפי עור לאחר ירידה במשקל.

לא כל אדם אשר עבר ניתוח בריאטרי לטיפול בהשמנת יתר יכול לעבור ניתוח להסרת עודפי העור לאחריו, ועליו לעבור בדיקות פיסיות מקיפות הכוללות בדיקות דם ובדיקת היסטוריה רפואית ואן את המצב הבריאותי העכשווי שלהם לאחר הניתוח טרם יוחלט האם ישנה אפשרות לבצע ניתוח להסרת עודפי העור מבחינת המבנה הפיזי של המטופל, כמות עודפי העור ונתוני הבדיקות שיעריכו את מידת הסיכון של ביצוע ניתוח להסרת עודפי עור לאחר ירידה במשקל.

לאחר ניתוח שכזה יש להקפיד על תפריט מאוזן על מנת למנוע מצב של עלייה חזרה במשקל ושמירה על תוצאות הניתוחים.

מהם האזורים בהם מופיעים עודפי עור לאחר ירידה במשקל

אצל כל אדם מיקום עודפי העור לאחר הירידה במשקל שונה אך אצל רוב האנשים שעברו ניתוח להורדה במשקל יופיעו אותם עודפי עור באזורי הבטן התחתונה, זרועות, חזה, גב ואזור הירכיים.

יש שיסבלו גם מעודפי עור באזור הפנים והצוואר. אותם אנשים יאלצו לעבור ניתוח להסרת עודפי עור לאחר הירידה במשקל שכן אין טיפול אחר המתאים לטפל בעודפי עור לאחר ניתוח או דיאטה מסיבית שגרמה לירידה גדולה במיוחד במשקל בזמן קצר וגרמה לאותם עודפי עור.

למה גורמים עודפי עור לאחר ירידה במשקל

אמנם אותם אנשים ירדו משמעותית במשקל אך עודפי העור גורמים להם למגבלות פיסיות, מראה חיצוני שאינם מרוצים ממנו, הזעה באופן קבוע ואפילו מצב של הופעת פטרת קבועה בין קפלי העור.

על מנת לטפל במצב זה יש לבצע ניתוח להסרת עודפי העור. הרופא המנתח יחליט, לאחר בדיקה כללית ומקיפה של המטופל באילו אזורים לטפל לפי בהדרגה לפי סדר עדיפות שיחליט.

סוגי הניתוחים להסרת עודפי עור לאחר ירידה במשקל

  • ניתוחים לסילוק עודפי עור מדופן הבטן והגב- בניתוח זה מהדקים את שרירי דופן הבטן שנהיו רפויים ושואבים שומן מהאזור על מנת למתוח ולהדק את הבטן. כאשר המטופל סובל מעודפי עור בגב ובמותניים יעשה הידוק של אזורים אלו גם על מנת לשפר בצורה היקפית מהבטן עד לגב. במהלך הניתוח ניתן אף לעשות תיקונים נדרשים מניתוחים קודמים ואף לבצע טיפול במצבים של בקע בבטן במידה והתגלה במהלך הניתוח.
  • ניתוחים להסרת עודפי עור מאזור הירכיים- בניתוח זה מסירים את עודפי העור ומצירים את היקף הירכיים על ידי שאיבת שומן משולבת עם הסרת רקמות העור העודפות. ניתן לשלב את הניתוח הזה עם ניתוח לסילוק עודפי עור מדופן הבטן והגב.
  • ניתוחים להרמת והגדלת שדיים- מבוצעים אצל נשים אשר בעקבות הירידה במשקל ישנה נפילה או הקטנה של השדיים, במקרים אלו משתמשים בשתלי סיליקון או ברקמות מאזור החזה עצמו ואף מהגב. אצל גברים משפרים את נראות החזה על ידי הסרת עודפי העור מסביב לחזה ואף בגב.
  • ניתוחים להשרת עודפי עור בזרועות- בניתוח זה מסירים את עודפי העור הנתלים מהזרועות ומצרים את ההיקף שלהן. ברוב המקרים אותם עודפי עור ממשיכים לכיוון של דופן החזה ויש להרחיב את הטיפול לאותו אזור. ניתן לשלב את הניתוח עם ניתוח להסרת עודפי עור מהחזה.
  • תיקון מראה הצוואר והפנים על ידי הצערת עור הפנים והצוואר- הרמת המצח ואזור הגבות, תיקונים בעפעפיים ואף ביצוע מתיחת פנים ומתיחת צוואר בהתאם לכמויות עודפי העור ממנו סובל המטופל.

בחלק מהניתוחים להסרת עודפי עור ניתן לשלב שאיבת שומן שנועדה לפסל את אותם אזורים בהם יש עודף ברקמות השומן.

כיצד מתבצעים ניתוחים להסרת עודפי עור ומהם הסיבוכים האפשריים?

מדובר בניתוחים מורכבים וארוכים בעיקר כאשר יש לטפל במספר אזורים בבת אחת. הניתוח מבוצע על ידי מספר אנשי צוות עם הקפדה יתרה על מצבו של המנותח במהלך הטיפול ולאחר מכן מתן טיפול למניעת כאב ועזרה בהחלמה כמה שיותר מהירה.

בהתאם לכך יכולים להיות סיבוכים של דימום יתר או פגיעה במערכות הצמודות לאזור המנותח אך מדובר בסיבוכים נדירים למדי. לעיתים יהיה ריפוי איטי של הפצע והצלקות שנשארות הן בולטות אך ברוב המקרים המטופלים מביעים שביעות רצון גדולה מאוד מתוצאות הטיפול

ניתוחים להשרת עודפי עור לאחר ירידה במשקל מספקים תוצאות מהירות ומשביעות רצון ומספקים פיתרון לאותם אנשים שירדו במשקל אך לא הצליחו ליהנות ממשקלם החדש עקב אותם עודפי עור.