חיפוש

איך לשמור על עור בריא ובטוח

עור בריא 

במדינה בעלת אקלים ים תיכוני כמו ישראל קיים סיכוי וסיכון משמעותי של חשיפה לשמש ולכן קיימת חשיבות רבה לשמירה על כמה כללים שהם מהותיים בכל הנוגע לכך.

בעת היציאה לשמש יש למרוח קרם בעל מסנני קרינה בדרגה גבוהה, כדי למנוע את ההשפעה של הקרניים האולטרה סגוליות ( US ) שהן עלולות להיות הרסניות. לכן ההנחיה הכללית של שמירה על עור בריא, היא להימנע מחשיפה מוגזמת לשמש ובמיוחד כאשר נמצאים במקום שטוף שמש בארצות חמות ובחוף הים. 

חשוב לדעת איך נזהרים מסרטן עור, וזה נוגע לכל סוגי העור אך בעיקר לבעלי עור בהיר שהסיכוי שלהם הוא מוגבר. למי שיש שומות חריגות אשר גדלות עם הזמן או נגעי העור שהם בגווני ורוד כהה או חום חשוב להיבדק על ידי רופא מומחה כדי לאבחן אם מדובר בסרטן העור או בעור בריא.

כמו כן מי שיש לו היסטוריה אישית של כוויות בשמש, היסטוריה משפחתית או אישית של סרטן העור, חייב להישמר באופן הרבה יותר משמעותי. מעבר לכך יש סיבות נוספות שעלולות לגרום לסרטן העור כמו חשיפה לחומרים רעילים וגם במצבים שהמערכת החיסונית היא מוחלשת ולכן לגוף אין כוח להתנגד לסרטן זה. 

המלצות לשמירה על עור בריא 

ההקפדה על כמה פעולות פשוטות בחיי היום יום תוביל להימצאותו של עור בריא, כמו לדוגמה: 

  • שגרת ניקוי של העור באמצעות תכשירים קוסמטיים איכותיים אשר משפיעים לטובה על העור לאורך זמן.
  • מריחה של תכשירים קוסמטיים העשירים בלחות שהוא חומר מזין ראשון בחשיבותו עבור עור בריא.
  • שמירה על תזונה נכונה לאורך כל השנה, הקפדה על אכילת כל אבות המזון, התאמה של התזונה לכל אדם ומניעה של אכילת מטעמים שמזיקים כמו סוכרים.
  • שימוש קבוע במסנני קרינה בכל יציאה לשמש, גם אם מדובר ביציאה לזמן קצר. 
  • שתייה מרובה גם בחורף וגם בקיץ, תוך מתן עדיפות לשתייה של מים ולא למשקאות מתוקים או מוגזים.
  • הקפדה על שעות מנוחה כדי לתת לגוף את הרוגע ואת השלווה שהוא זקוק להם מאד.

כך נחזק את המערכת החיסונית ואת יכולת ההתמודדות שלה עם מחלות שונות. 

חשיפה לשמש 

יש כמה אזורים בגוף שהחשיפה של עור בריא לשמש עלולה ליצור נזקים משמעותיים, כמו לדוגמה כפות הידיים, זרועות הידיים, צוואר, קרקפת, שפתיים, חזה ואוזניים. זו הסיבה שמעבר למסנני ההגנה כשיש שמש יוקדת יש לחבוש כובע, ללכת עם מכנס ארוך ושרוולים ארוכים וכך מעניקים את מרב ההגנה לאזורים השונים. 

היווצרות של סרטן העור 

סרטן העור משנה עור בריא לעור נגוע כאשר יש שגיאת מוטציות ב DNA של תאי העור. נוצר מצב חדש שבו התאים מתרבים ללא שליטה ולכן נוצרים תאים סרטניים. כאשר יש חשד לכך חשוב לפנות בהקדם לקבלת טיפול רפואי, כיוון שגילוי מוקדם עשוי להציל את האדם. 

ערנות היא מילת המפתח 

אף אחד אינו רוצה לחלות בסרטן העור ולכן חשוב להיות תמיד ערניים לנראות של העור. אם יש חשש לבעייתיות מסוימת כמו שומה שגדלה או כתמים שנראים על העור במיקומים שונים, כדאי מאד להגיע לרופא עור ולבדוק את הממצאים ללא דיחוי.

במידת הצורך הוא יפנה את הלקוחות למנתח כדי שיבצע הסרה של הגידול וביצוע בדיקת ביופסיה לגבי טיב הממצאים. אם מדובר בגידול שפיר או גידול סרטני המצריך היערכות וטיפול ייחודי כדי שלא תהיה התפשטות של מחלה זו גם לשאר חלקי העור בפנים או בכל מקום אחר בגוף.