חיפוש

הקטנת חזה הינה ניתוח שמתאים לנשים בעלות חזה גדול במיוחד דבר הגורם לשדיים נפולים כאשר הפטמה והעטרה נמצאות במיקום נמוך יחסית. נשים בעלות שדיים גדולים עלולות, מעבר לצורה הפחות אסתטית של השד, לסבול מכאבי גב עקב משקלו הרב של החזה וכן הזעה והופעת פטרת באופן קבוע. במצבים כאלה מומלץ לבצע ניתוח להקטנת חזה. הקטנת החזה מאפשרת להרים את השדיים ולהעניק להם מראה טבעי בהתאמה לפרופורציות הגוף בצורה אסתטית

השלבים בניתוח להקטנת חזה

ניתוח הקטנת חזה הינו ניתוח מורכב יותר מניתוח להגדלת חזה. על האישה לעבור בדיקות דם ובדיקות פיסיות ולהימנע מעישון כחודש לפני ביצוע הניתוח וכחודש לאחר ביצוע הניתוח. ניתוח להקטנת חזה מבוצע בחדר הניתוח תחת הרדמה כללית ואורך כשלוש שעות בהתאם למורכבות הניתוח. במהלך ניתוח להקטנת החזה יופחת הנפח של השדיים והם יעוצבו מחדש תוך כדי ביצוע הידוק של העור מסביבם. הניתוח מותאם לסוג ואיכות העור של המטופלת, גודל השדיים וכן הגודל הרצוי לאחר ביצוע ההקטנה. כמו כן במהלך הניתוח על הרופא למקם מחדש את הפטמה בהתאם לגודלם החדש של השדיים ולהסביר עודפי עור ועודפים של רקמות שד מאזור השד. לאחר ביצוע הקטנת החזה תידרש האישה להישאר באשפוז לכמה שעות או יממה בהתאם לתוצאות הניתוח ולתגובה שלה לאחריו. את האזור יחבשו בחבישה רכה ויהיה על האישה ללבוש חזייה תומכת. 

במידת הצורך ובכמות הדימום וההפרשות ישאיר הרופא נקזים בשדיים לאחר הניתוח והם יוסרו כיומיים לאחר הקטנת החזה. בחמשת הימים לאחר ביצוע הקטנת החזה תקבל המטופלת טיפול אנטיביוטי שמטרתו למנוע דלקות וזיהומים ועליה להימנע משכיבה על הבטן על מנת לא להפעיל לחץ על השדיים בשבועות הראשונים לאחר ביצוע הקטנת החזה. בזמן ההתאוששות האישה עלולה לחוות כאבים ונפיחות בשדיים אשר יפחתו על העלמות מוחלטת לאחר מספר ימים. כמו כן רגישות באזור הינה טבעית ויכולה להימשך מספר שבועות ואף מספר חודשים לאחר ביצוע ניתוח להקטנת החזה. על המנותחת להקפיד על מנוחה על מנת לאפשר התאוששות לגוף. ההתאוששות מהקטנת חזה אורכת כשבוע בממוצע ולאחר שבוע ניתן לחזור בהדרגתיות לפעילות שגרתית אך יש להמתין לפחות שלושה שבועות ולעבור בדיקה רפואית אצל הרופא המנתח לפני החזרה לפעילות גופנית. את התוצאה הסופית של הניתוח ניתן לראות בבירור כשלושה חודשים לאחר ביצוע הניתוח ובזמן זה יש להיות במעקב וביקורת קבועה אצל הרופא על מנת לעקוב אחר ההחלמה.

הסיבוכים ותופעות הלוואי בניתוח להקטנת החזה

על מנת להפחית את הסיכויים לסיבוכים ולסבול מכמה שפחות תופעות לוואי לאחר ביצוע הקטנת חזה יש לבחור בקפידה את המנתח הפלסטי שיבצע את הקטנת החזה ולהישמע להוראותיו במדויק לפני ביצוע הניתוח ולאחריו. עם זאת יש לקחת בחשבון שמדובר בניתוח ולכן ישנם סיכונים וסיכוי לסיבוכים:

  • שימום במהלך הניתוח או לאחריו והפרשות מרובות-במצב כזה ישאיר הרופא נקזים בתוך השדיים למשך כיומיים לאחר הקטנת החזה.
  • היווצרות דלקת או זיהום המקום המנותח- על מנת למנוע זאת יינתן טיפול אנטיביוטי מניעתי לאחר ביצוע הקטנת חזה
  • אסימטריה בין השדיים- מצב זה הוא מצב נתון טרם הניתוח וכאשר מבוצע ניתוח להקטנת השדיים מנסה הרופא המנתח להקטין את השדיים בצורה כמה שיותר סימטרית ושווה אך יש לקחת בחשבון שעלולה להיווצר אסימטריה ביניהם והבלטת המצב הקודם.
  • פגיעה בעור מסביב לפטמה ולעטרה
  • שינויים בתחושה ורגישות יתר באזור המנותח בעיקר סביב העטרה והפטמה-אלו חולפים לאחר מספר שבועות

מדובר בסיבוכים ותופעות לוואי שהינם נדירים אך יכולים לקרות ולכן חשוב לבחור במנתח פלסטיקאי מומחה בתחום. לאחר ביצוע הקטנת חזה תישארנה צלקות בשדיים בהתאם למידה שהוקטנה וסוג ואיכות העור של המטופלת. רוב הצלקות תהיינה שטוחות כאשר הן יכולות להופיע במספר צורות ולרוב תופענה בקפל התת שדי ולא תהיינה בולטות במיוחד. כשנתיים לאחר ביצוע הקטנת חזה אותן צלקות מבהירות ונהיות רכות יותר ובמקרים נדירים יש צורך בטיפול על ידי משחות או זריקות להפחתת העובי של הצלקות וריכוכן. אצל רוב הנשים שעברו ניתוח להקטנת חזה לא התעוררה בעיה בנודע להנקה אך אין לדעת לפני ביצוע הניתוח אם הקטנת החזה תמנע את אפשרות ההנקה. נשים המעוניינות לעבור הקטנת שדיים צריכות לקחת בחשבון שביצוע הפעולה עלול לפגוע במידה רבה ביכולת שלהן להניק ולקחת זאת כחלק מהשיקולים לביצוע הניתוח.

ניתוח להגדלת החזה מיועד להחזרת השדיים לצורתם הטבעית לאחר לידות, ההזדקנות או לנשים בעלות חזה קטן המעוניינות להוסיף לו נפח ולהגדילו על מנת לשפר את המראה החיצוני שלהן ואת הביטחון העצמי שלהן. נשים אשר השדיים שלהן יחסית קטנות, או שאיבדו מהנפח שלהן עקב לידות הנקות והשעות הגיל פונות לביצוע הגדלת חזה, ובמקרים רבים משלבות את הניתוח עם הרמת חזה

ניתוח להגדלת החזה מיועד להחזרת השדיים לצורתם הטבעית לאחר לידות, ההזדקנות או לנשים בעלות חזה קטן המעוניינות להוסיף לו נפח ולהגדילו על מנת לשפר את המראה החיצוני שלהן ואת הביטחון העצמי שלהן. נשים אשר השדיים שלהן יחסית קטנות, או שאיבדו מהנפח שלהן עקב לידות הנקות והשעות הגיל פונות לביצוע הגדלת חזה, ובמקרים רבים משלבות את הניתוח עם הרמת חזה