חיפוש

פיגמנטציה

פיגמנטציה הינה הופעה של כתמים על גבי העור מסיבות כאלה ואחרות. נתונים תורשתיים, שינויים הורמונאליים בעיקר אצל נשים, בזמן הריונות ולידות, חשיפה מרובה ולא מבוקרת לשמש, נטילת תרופות מסוימות, ואפילו גרימת טראומה לאזורים מסוימים בפנים לאחר הסרת שיער יכולים לגרום לפיגמנטציה של העור

הסיבות העיקריות והנפוצות ביותר להיווצרות פיגמנטציה הינן: הופעת אקנה, מלזמה אצל נשים וכתמים שמופיעים עם הזדקנות העור אצל גברים ואצל נשים. הדרך הטובה והיעילה ביותר להימנע מפיגמנטציה היא הגנה מרבית על העור בעת החשיפה לשמש עד כדי הימנעות לגמרי מחשיפה לשמש.

כמו כן ישנם מספר טיפולים אפשריים לטיפול בכתמי פיגמנטציה כגון תכשירי הבהרה, טיפולי פילינג בדרגות שונות וטיפול על ידי לייזר רך.

חשיפה בלתי מבוקרת או מוגברת לשמש מעלה את הסיכוי להופעת כתמי פיגמנטציה בפנים בצוואר ואף בכתפיים ובידיים. תפקידם של הפיגמנטים הנמצאים בעור הוא להגן עליו מפני הקרינה של השמש.

בתוך העור ישנם תאים הנקראים מונוציטים ותפקידם לייצר את חומר המלנין שמייצר את הפיגמנט בעור. חשיפה מוגברת לשמש תגרום להיווצרות פיגמנטציה, וכאשר הפיגמנט הספציפי מתרבה נוצר מצב של היפר פיגמנטציה.

הסיבות להיווצרות פיגמנטציה

  1. אקנה –מדובר בסיבה הנפוצה והשכיחה ביותר להיווצרות פיגמנטציה בעור הפנים. רוב האנשים הסובלים מפיגמנטציה הם אנשים בעלי עור כהה יחסית אשר סבלו בצעירותם מאקנה וכתמי הפיגמנטציה שיופיעו על גבי העור יהיו יחסית דומים לפצעי האקנה. במצב שאקנה הינה הסיבה להיווצרות הפיגמנטציה יש להשתמש בטיפול של תכשירי הבהרה.
  2. מלזמה-הופעת כתמים חומים או כתמי שיזוף על הפנים. מלזמה מופיעה אך ורק אצל נשים הנמצאות בגיל הפריון כאשר השכיחות להופעת מלזמה גבוהה יותר אצל נשים בעלות עור כהה.
  3. כתמים זקנה- כתמים אלו מופיעים גם אצל נשים וגם אצל גברים בעקבות הגיל ונפוצים יותר אצל אנשים בעלי עור בהיר. הכתמים יופיעו לא רק בפנים אלא גם בחזה ובידיים כאשר הטיפול בהם הוא פילינג רפואי או שימוש בטכניקת לייזר.

הדרכים לטיפול בפיגמנטציה

שימוש בתכשירי הבהרה המכילים חומצות לטיפול בפיגמנטציה:

השימוש בתכשירי הבהרה למיניהם הינו הטיפול השכיח ביותר לטיפול בפיגמנטציה כאשר ברוב הטיפולים נעשה שימוש בתכשיר הבהרה שנקרא הידרו קינון והוא תכשיר הבהרה בריכוז גבוה.

תכשירים בעלי ריכוז נמוך יותר הינם פחות יעילים לטיפול בפיגמנטציה. את הטיפול ניתן לעשות בצורה עצמאית ויש להקפיד לבצע אותו כל ערב על ידי מריחת החומר על העור בשביל להבהיר אותו.

הטיפול יעיל יותר בחורף. תכשירי הבהרה נוספים המומלצים לטיפול בפיגמנטציה הינם תכשירי הבהרה המכילים חומצה אזלאית שמעבר להיותם יעילים כנגד כתמים של פיגמנטציה הם יעילים למדי בטיפול בהופעת אקנה על העור במקביל.

ביצוע פילינג לטיפול בפיגמנטציה:

טיפול פילינג מאפשר להסיר את תאי העור המתים משכבות העור השונות ואף לטפל ולהסיר לגמרי כתמי פיגמנטציה. ניתן לבצע טיפול פילינג שטחי אותו ניתן לעשות בצורה עצמאית בבית או אצל קוסמטיקאית בעזרת תכשירים ביתיים.

במידה ומדובר בכתמי פיגמנטציה עמוקים או עקשניים והפילינג השטחי לא עוזר ניתן לבצע טיפול פילינג בינוני במרפאת מומחה.

פילינג עמוק כטיפול לכתמים של פיגמנטציה מומלץ לנשים מעל גיל חמישים אשר הסיבה להופעת כתמי הפיגמנטציה היא הזדקנות או אצל נשים מתחת לגיל חמישים אשר אף טיפול אחר לא עזר להעלמת כתמי הפיגמנטציה.

ניתן לשלב טיפולי הבהרה וטיפול פילינג להשגת תוצאה מרבית.

שימוש בטכניקת לייזר לטיפול בפיגמנטציה:

השימוש בטכניקת הלייזר כטיפול בכתמי פיגמנטציה אינו מומלץ לכל אחד ונעשה בו שימוש בעיקר כאשר כתמי הפיגמנטציה הם כתוצאה מחשיפה רבה לשמש שיצרה נזקים בעור הפנים.

לרוב הטיפול מיועד לנשים בעלות עור בהיר יחסית מעל גיל חמישים. השימוש בטכניקת הלייזר נעשה על ידי שימוש בלייזר רך אשר פוגע בתאי המלנין בעור ומפרק אותם לחלקים קטנטנים.

העוצמה ההתחלתית של הטיפול היא קלה ותוך כדי הטיפול ניתן להגבירה אך בצורה מבוקרת על מנת להימנע ממצב של גרימת נזק.

בנוסף להסרת כתמי הפיגמנטציה הלייזר גורם להבהרת העור, וכן מעודד יצירת קולגן שחיוני לתפקוד העור ולמראה חיוני ובריא של העור לאחר הטיפול.

עם זאת יש לקחת בחשבון שהלייזר יכול לגרום לטראומה בעור ואינו מומלץ לנשים אשר יש להן נטייה חוזרת לפיגמנטציה אלא רק לנשים אשר אף טיפול אחר לא עזר להן להיפטר מכתמי הפיגמנטציה.